Jak si připravit sushi doma a kam vyrazit na sushi od profesionálů
Chtěli byste svou očekávanou návštěvu překvapit něčím opravdu výjimečným? Skvělou volbou je netradiční pokrm zvaný sushi. Každý už tento pojem určitě někdy zaslechl. Ale z čeho je sushi vlastně složeno a jak si jej můžete připravit přímo ve vaší kuchyni? O tom více v tomto článku.
Jak, kde, co, proč
Legendy z dávných věků sice tvrdí, že připravit pravé a originální sushi dokážou jen praví kulinářští mistři, avšak můžeme vám potvrdit, že to zvládne i amatér. Začátky jsou těžké v každém řemesle a umění, ale jakmile do ruky dostanete správný drive, nebudete chtít přestat! V první řadě dbejte na to, aby byly suroviny pro přípravu sushi vždy čerstvé a kvalitní. Příprava tohoto pokrmu není příležitostí pro experimenty, nepodceňte ji. Sushi vyrobené z poctivých a čerstvých surovin vaši návštěvu jistě okouzlí.
Příprava sushi – jak na to
- V první řadě je třeba připravit základní surovinu – sushi rýži. Tu důkladně propláchneme ve vodě, bude-li potřeba, několikrát. Barva vody vytékající z rýže by se měla blížit té, která vytéká z kohoutku.
- Sushi rýži dáme do hrnce a nalijeme takové množství vody, které bude samotnou rýži přesahovat přibližně o 1 cm. Následně hrnec přikryjeme pokličkou a vaříme na středním stupni.
- Jakmile začne voda vřít, jemně sushi rýži promícháme a zmírníme výkon vařiče na minimum. Rýže je hotová po odpaření veškeré vody.
- Hotovou rýži na sushi je třeba patřičně zchladit. Odstavíme tedy hrnec z plotýnky a necháme asi 20 minut vychladnout. Po vychladnutí přemístíme rýži do (ideálně dřevěné) mísy a přidáváme další ingredience.
- Rýži ochutíme octovým nálevem, který je k sehnání ve specializovaných prodejnách, ale seženeme jej i v běžných supermarketech. Ten přiléváme postupně, a není třeba jej využít zcela. Dbáme na to, aby nebyla rýže příliš kyselá. Proto je třeba přilívat nálev rovnoměrně a při tom rýži důkladně míchat. Poté necháme rýži odstát a úplně vychladnout.
- Nyní přichází čas na bambusovou podložku. Doporučujeme obalit využívanou část v potravinářské folii, čímž se vyhnete jejímu následnému namáhavému čištění. Fólie může výrazně pomoci prodloužení životnosti podložky, jelikož zabraňuje vniknutí nečistot a případným zbytkům rýže – ty mohou časem zpřetrhat vlákna podložky a tím zabránit jejímu dalšímu využití.
- Další ingredience použijeme dle vlastní chuti a typu sushi – základem je řasa nori, wasabi, sójová omáčka, nakládaný zázvor a další ingredience dle chuti. Při krájení ingrediencí nezapomeňte, že syrovou rybu krájíme po vláknech a to na cca 0,5 cm tlusté proužky.
- Dostáváme se k vlastnímu postupu přípravy sushi. Řasu nori položíme na bambusovou podložku drsnou stranou nahoru. Před vrstvením uvařené rýže na podložku si navlhčíme tu ruku, kterou k tomu budeme využívat (pravákům se doporučuje pravá). Druhou rukou si podložku a řasu přidržujeme. Rýži je třeba rozvrstvit po celé ploše řasy, kromě vrchních 2 cm, kde se při stáčení řasa přilepí. Před samotným stáčením řasy můžeme rýži ochutit připravenými ingrediencemi, jako je např. křen wasabi. Do spodní třetiny rýžové vrstvy se položí proužky syrové ryby a horní konec řasy (bez rýže) potřeme zbylým octovým nálevem, který zastane funkci pojidla a bude držet závitek pohromadě. Jako alternativu lze také využít čistou vodu.
- Nyní rolujeme. Začínáme od spodního konce řasy tak, aby byl proužek ryby (či alternativní ingredience) po srolování uprostřed. Rolujeme až k volnému konci řasy pokryté zbylým octovým nálevem. V mnoha případech je třeba trochu silněji přitlačit, aby mělo sushi hezký tvar a kvalitní pevnost.
- Rolku necháme vychladit a odležet. Řasa hezky nasaje vlhkost z rýže a tím stmelí sushi ještě více dohromady, aby se poté lépe krájelo.
- Sushi podáváme nakrájené na středně silné plátky.
Kde v Praze najít nejlepší sushi?
Jestliže vás tento jednoduchý návod dostatečně nemotivoval k výrobě vlastního domácího sushi, nezoufejte. V našem hlavním městě, v Praze, se nachází mnoho specializovaných restaurací. Hledáte-li tedy to nejlepší sushi, Praha je tím pravým místem. Navštívit můžete například restauraci Sushi Upgrade Praha v blízkosti hlavního nádraží.
Publikováno v kategorii Kuchyně , Interiér
Štítky: sushi , příprava sushi , sushi Praha , sushi rozvoz
Další články: