Renovace nábytku a čalouníci
V čem spočívá renovace obytného interiéru? Především je třeba vymalovat, položit novou podlahu a samozřejmě se zaměřit na vhodnou výměnu starého nábytku za nový. V poslední době se doslova vyrojili různí prodejci levného nábytku, který ovšem často nevykazuje tu správnou kvalitu. Objevují se různé slevy a akce, což má také za následek pokles poptávky po tradiční práci řemeslníků a renovaci nábytku.
Hovoříme především o čalounících, kteří umí nábytek uvést do stavu, ve kterém vám dokáže vydržet minimálně stejně dlouho jako dosud. Výměna je možná u výplní, které jsou již prosezené, lze také opravit potrhané potahy, případně zajistit výměnu pružin a per. Čalouník může provést sanaci poškozené kostry daného kusu nábytku.
Kolik renovace stojí?
Cenovou nabídku určuje řemeslník na základě náročnosti prací, vždy prohlédne nábytek, který bude následně renovován a s přihlédnutím k jeho stavu určí přiměřenou cenu. Na výslednou výši ceny má však vliv také samotný zákazník, který si vybírá vhodné potahy, náplně a další materiály. Čalouník vám většinou předloží přehledný vzorník, je však možné navrhnout také vlastní potahové materiály a vlastní zdroje v podobě kůží, látek a výplní od jiných výrobců.
Cena nového čalounění u běžné sedací soupravy (sedák, pohovka, 2 křesla) se pohybuje kolem 13 000 korun. Klasické křeslo po renovaci vás pak přijde asi na 4000 Kč. Zvolíte-li luxusní materiál, kterým je kůže, očekávejte ceny asi o čtvrtinu vyšší než u levnějších materiálů. Velkým problémem mohou být vadné pružiny, jejich opravy se mohou navýšit asi o 15%. Jednodušší opravy židlí, stolů a dalších základních nábytkových prvků, se pohybují ve stovkách, korun, například klasická židle vás ve finále bude stát cca 350 Kč.
Společně se zkušeným čalouníkem si můžete vytvořit jakýsi rámcový seznam používaných cen, kdy se počítá s kvalitními látkami, do ceny je zahrnuta také samotná práce a vše, co nakonec za dané služby zaplatíte. Ceny jsou ovšem spíše orientační a slouží pro váš přehled. Jejich úkolem je to, aby si zákazník vytvořil rámcovou představu o tom, kolik bude asi investovat do renovace nábytku. Když srovnáme rekonstruovaný nábytek s tím novým, zjistíme, že ceny jsou ve výsledku asi o polovinu nižší.
FOTO: countryliving.com